Slyšeli jste už někdy o canisterapii? Nevíte, co si pod ní představit a jak přesně probíhá čas strávený se speciálně vycvičeným psem? A kteří psi mohou terapeutický výcvik absolvovat? Přečtěte si stručný úvod do canisterapie, který vám napoví více.
Jako canisterapii můžeme v podstatě označit jakýkoliv pozitivní kontakt mezi psem a člověkem. Pokud máte doma psa, velmi dobře víte, že vám dokáže zvednout náladu už pouhé jeho přivítání. Psi mají dar milovat vás věrně a oddaně v jakékoliv situaci a nezáleží jim na tom, jestli máte vy zrovna špatnou náladu nebo náročný den.
Co je to řízená canisterapie
Těchto pozitiv využívá tzv. řízená canisterapie, tedy cílený kontakt speciálně cvičeného psa s konkrétní osobou. Mezi nejčastější cíle této metody patří snaha o rozvoj citových, rozumových a pohybových schopností, ale také relaxace.
Psi se tak velmi dobře uplatňují u seniorů, nemocných nebo dětí a dospělých osob se zdravotním znevýhodněním, ať už fyzického, nebo mentálního rázu. Canisterapie se využívá v zařízeních zdravotní péče, v nemocnicích nebo domovech pro seniory, ale uplatnění najde také v ústavech, školách nebo mateřských školkách. Většina klientů na psy během terapie velmi dobře reaguje, což přispívá z pozitivním výsledkům.
Co musí splňovat canisterapeutický tým
Canisterapii provází tzv. canisterapeutický tým – tedy pes a jeho psovod. Oba dva musí složit certifikované zkoušky a zejména spolu velmi dobře fungovat v každé situaci. Canisterapeutickým psem se může stát pes jakékoliv rasy a velikosti, pokud zvládne patřičný výcvik.
Velmi důležitým faktorem je ovšem povaha psa. Canisterapeutický pes musí být poslušný, trpělivý, přátelský a vyrovnaný. Během terapií se setká s nejrůznějšími pacienty, kteří mohou reagovat nečekaně, což psa nesmí vyvést z míry. Jednou z velmi úspěšných a hojně provozovaných metod canisterapie je také polohování, během kterého musí pes ležet téměř bez hnutí delší dobu a proto musí být klidný a trpělivý.
Mezi psem a jeho psovodem musí panovat naprostá důvěra i v běžném životě a také souhra a spolupráce. Oba dva by měla práce bavit, jedině tak bude terapie účinná.
Pro zájemce o canisterapii
V České republice se canisterapií zabývá hned několik organizací. Zájemci si mohou vybrat na základě konkrétního zaměření canisterapeutického týmu.
Zajímá vás canisterapie z druhé strany nebo máte dokonce zájem zůčastnit se se svým psem canisterapeutivkého výcviku? O složení zkoušky se canisterapeutický tým může pokusit už ve věku 12-18 měsíců (záleží na velikosti psa). Samotný výcvik ale můžete trénovat mnohem dříve. Nezbytnými součástmi jsou důsledná socializace, aby byl pejsek zvyklý na častý kontakt s více lidmi různého věku (děti reagují jinak než dospělí). Dalším bodem je potom trénink poslušnosti, která je nezbytným předpokladem pro zvládnutí canisterapeutického výcviku i samotných terapií.
Nabídka canisterapie pro vás. Zavolejte nám nebo napište email a domluvíme se.
Foto z naší práce canisterapie v domovech pro seniory:
Z canisterapie – GRANDE TORRENTE
Dobrý večer, moji milí,
ano, ano. Máme suprového pejska. Jmenuje se Aminka a měli bychom zájem o vycvičit na canisterapii. A už se na to, Janičko, moc těšíme. Měj pěkný večer a pozdravuj Viciho. Pusku Dana a Zdenál.