Jak vychovávat pasteveckého psa?
Velcí psi jsou k ochraně hospodářských zvířat používáni v Evropě i Asii po celá tisíciletí. Postupně z nich byla vyšlechtěna plemena pasteveckých psů. V současnosti se ke strážení zvířat a stád využívají stále častěji i u nás v Česku. Ochránit umí i velká stáda před vlky, liškami, dravci, a dokonce i před medvědy.
Charakteristika
Pastevečtí psi jsou velcí, mohutní a zároveň velmi chytří, tvrdohlaví a sebevědomí. Povahou se zásadně odlišují od všech ostatních plemen a podle toho je nezbytné přistupovat i k jejich výchově a socializaci – aby mohli v dospělosti sebevědomě plnit svůj úkol při ochraně stáda.
Tito psi také mají potlačené lovecké instinkty. Vždy by měli vyrůstat mezi hospodářskými zvířaty, aby si k nim vytvořili silný vztah a naučili se chovat neagresivně a ochranářsky. Pastevec/majitel stáda také musí respektovat psí sebevědomí, proto by se neměl snažit, aby se mu pes zcela podřídil (což je pro mnohé majitele velká výzva).
Ani Maremmáni nejsou plemeno, které byste vycvičili k naprosté poslušnosti. Ze zkušeností vím, že se sice naučí poslouchat na přivolání, ale přijde doba, kdy si sami určí, zda poslechnou.
Jak pastevecké psy vychovávat?
Při správné výchově jsou spolehlivými a věrnými ochránci. Jejich hlasitý štěkot a odvaha zastraší nejednu šelmu, včetně vlků, kteří svůj útok raději vzdají, protože nechtějí riskovat zranění v souboji, a jdou si raději hledat snazší kořist. V případě nutnosti se „pastevci“ vrhnou i do boje.
Kdy vůbec začít s výchovou? Štěňátko můžete od matky odebrat mezi 7.–8. týdnem života a poté je nutné ho umístit do blízkosti hospodářských zvířat.
Důležité je krmit ho kvalitním psím žrádlem, aby se správně vyvíjelo. Pokud by trpělo hladem, nebude fungovat jako ochránce, ale naopak začne lovit – divoká zvířata nebo zaútočí na své stádo!
Rostoucího pejska je zásadní naučit poslouchat a nastavit mu hranice, aby věděl, co může, a co už ne. Vždy s láskou a trpělivostí. Určitě nejsem příznivcem fyzických trestů. Také velká přísnost je u tohoto plemene spíše na škodu. Nežádoucí chování se potlačuje nevšímáním a žádoucí se podporuje odměnami. Proto pejska při výchově bedlivě pozorujte. Současně by měl mít jasno, kdo je jeho pán (vždy jen jeden člověk).
U velkých plemen jsou hranice obzvláště důležité!
Rozhodně nedoporučuji cvičit pejsky s trenéry, kteří s tímto plemenem nemají větší zkušenosti.
Výchova štěněte
- Při ranné výchově se doporučuje omezit kontakt štěněte s jinými lidmi a psy, aby se v něm nerozvíjela hravost a tendence se mazlit. Zhruba do 16. týdne věku by mělo být vychováváno v kontaktu s hospodářskými zvířaty.
- Bez dovolení nesmí utéct z ohrady a opustit stádo, ani když vidí svého pána. Jeho místo je u střežených zvířat a je důležité mu to dát jasně najevo. V tu chvíli mu nesmíte věnovat pozornost nebo ho odměňovat.
- Jakmile pustíte psa ke zvířatům, pečlivě sledujte jeho reakce při prvním kontaktu. Pokud je začne honit nebo po nich skáče, tahá je za ocas, srst apod., ihned ho pokárejte.
- Je nezbytné se mu dostatečně věnovat, aby se vás nebál. Nutné je pravidelné odčervování, očkování a prohlídky u veterináře. Učte ho také základní povely. Pokud se začne při vpuštění do ohrady se zvířaty vítat, pochvalte ho.
- Dokud si štěně a stádo na sebe dobře nezvyknou, nenechávejte štěně u zvířat déle bez dozoru. Větší a energičtější pes by mohl např. mláďata poranit.
- Psa je nutné nejprve se zvířaty, která má střežit, seznámit, aby si na sebe zvykli. Pokud ho část zvířat přijme, pak ho rychleji přijme i zbytek stáda, který na pastevecké psy není zvyklý.
Výchova dospívajícího psa
- Starší štěně proveďte nejlépe na vodítku po celém hospodářství. Ukažte mu vybavení, stroje i všechna zvířata, včetně psů. Pokud mu ukážete nová mláďata, bedlivě ho sledujte.
- Na procházky s ním choďte pouze na vodítku.
- V tomto období se zaměřte na budování jeho sebevědomí – chvalte ho a odměňujte za vhodné chování.
- Cca ve 4 až 5 měsících prodlužujte čas, kdy ho necháváte se stádem. Bude nabírat zkušenosti, zvykne si na stádo a získá více svobody i prostoru pro rozvíjení samostatnosti.
- Dohlédněte, aby se přizpůsobil svému úkolu i stádu a zůstával s ním. Pokud se pokusí odejít, vraťte ho. Když zůstane, dejte mu najevo pochvalu.
- Zajistěte mu vhodné místo k odpočinku a jídlu, kam za ním zvířata nemohou.
- Zaměřte se alespoň na základní výcvik v poslušnosti. U velkých psů je určitá poslušnost nezbytná – kvůli bezpečnosti lidí i zvířat a také aby k vám měli důvěru a nechali se ošetřit. Vhodné je cvičit se psem na pastvině u zvířat, aby si výcvik spojil s radostí ze společnosti pána a stáda.
- Mezi 6. a 12. měsícem života si psi obvykle začínají značkovat teritorium, vyjadřují vážnější starost o stádo a štěkají s jasným záměrem. Stále je ale nutné na ně dobře dohlížet. Dokud fyzicky a psychicky nedospějí, jsou zranitelní a náročné situace jim snadno zabrání rozvinout potřebné sebevědomí pro jejich úkol.
- Průběžně jim prohlížejte uši, oči, tlamu a nohy. Stříhejte jim drápy, zastřihujte srst na nohou a pod ocasem. Kontrolujte, zda nemají řezné rány či jiná poranění.
- Pamatujte, že každý pes potřebuje dostatek času, aby dospěl. Chování pasteveckých psů se projeví obvykle v prvních 6 měsících. Zároveň musí mít pro pastevectví vlohy, které lze dál rozvíjet výcvikem.
- U „pastevců“ lze očekávat, že začnou efektivně pracovat mezi 1. a 3. rokem života.