Víte, jak psi signalizují, když se jim něco nelíbí? A jak v tu chvíli reagovat? Všechna psí plemena obvykle nejprve vysílají jemné signály a pokud je nevnímáme, pak se varování stupňuje. V dnešní uspěchané době je ovšem pro většinu lidí těžké své psy vnímat a ke všemu je ještě respektovat. Oni nás ale neustále učí, jak jim rozumět a komunikovat i beze slov.
Respektujte maremmána a získáte nedostižného parťáka
Chuť porozumět psí řeči beze slov nám může otevřít cestu ke vzájemně hlubokému vztahu. Obzvláště pokud jste si za psího parťáka vybrali maremmána.
Je to velké, ušlechtilé a věrné plemeno. Zároveň jsou velmi chytří, nepotřebují příliš kontaktu, zato ale potřebují, abyste je podpořili a ocenili, pokud udělají dobře, co jste po nich vyžadovali. Jsou také výrazně neúplatní, přesto mají radost z každé pochvaly a dají vám najevo svou vděčnost.

Camilla di Grande Torrente žije v rodině s malými dětmi. Má naprostou důvěru a odevzdanost = leží na zádech, ukazuje bříško.
Dokážou se také skvěle přizpůsobit vašemu životu. Není tedy nezbytně nutné, aby žili u zvířat a strážili je. Věnovat se mohou mj. i službě lidem jako canisterapeutičtí psi. A pokud k nim budete vnímaví, získáte úžasné parťáky pro život. Vhodní však nejsou pro lidi, kteří vždy vyžadují od svého psa poslušnost a procházky bez vodítka.
Velmi mě proto mrzí, když vidím, že se lidé tohoto plemene bojí. Důležité je vnímat je a respektovat i jejich chování. Pak dokážeme včas zachytit podstatná varování a předejít potížím.
Psí komunikace
Často se setkávám se situacemi, kdy je pro lidi těžké psa vnímat a porozumět jeho chování. Jednoduše nemají čas nebo chuť. Když se pak pes projeví hlasitě, zavrčí nebo někoho chytne za ruku, hned to považují za agresivitu a chtějí ho dát pryč nebo přímo utratit. Stejný projev ale může jiný člověk vnímat jako signál.
Přitom stačí zjistit si víc o psím chování a jejich neverbální komunikaci. Jak dávají najevo své pocity a varování, že se jim něco nelíbí?
- K signalizování používají psi snad všechny části těla – oči, uši, tlamu, ocas i postoj těla.
- Budeme-li všímaví, zjistíme, že s námi v podstatě komunikují neustále!
- Vše obvykle začíná zcela jemnými signály.
- Navíc všichni psi a plemena nemusí komunikovat stejně, ale mnoha různými signály.
Jemné psí signály
- Odvrací pohled a následně otočí hlavu – např. pokud chcete psa hladit na hlavě, koukáte na něj, ale jemu je to nepříjemné. Upřený pohled do očí navíc psi často považují za nekomfortní či přímo výhružku.
- Dále psí pohledy očí– např. přimhouřené oči, mrkání na usmířenou, uhýbání očima až je pejskovi vidět bělmo.
- Nechce-li kontakt, udělá od člověka nebo jiného psa krok, případně odkročí stranou a stoupne si bokem.
- Také naježená srst, olizování nosu, slinění, otáčení se zády, zívání. Tak se většinou psi projevují, když jim narušujeme komfortní zónu a saháme na ně, jak to nemají rádi – např. na hlavu, sevřeme jim příliš tlapku nebo když se přiblíží dítě, které je nerespektuje.
Razantnější signály
- Vrčení,
- ohrnutí pysků,
- strnulý postoj,
- vztyčený, nehybný ocas nebo naopak stažený,
- uši stažené dozadu těsně k hlavě,
- ztuhlé pohyby,
- případně strnulý pohled na hrozbu (např. na velké, neznámé zvíře).

Vrčení také může znamenat navíc i bolest, kterou pejsek má. 3 podélně roztříštěné zuby až na kost se zánětlivými váčky po traumatu.
Pokud pes může, raději z takové stresující situace odejde. Když ale nemá kam a musí situaci řešit, pak nejprve upozorní. Například chytne člověka za ruku, chňapne po něm nebo přímo kousne.
Proto je třeba každého psa především respektovat. Nejít proti němu, netlačit na něj, neignorovat jeho signály, ale naopak je vnímat. Sama to tak dělám vždy a nikdy se mi nic horšího nestalo.
Je třeba si uvědomit, že každý pes a zvíře má právo vyjádřit svůj nesouhlas – když nechce něco dělat, nechat se hladit atd., ačkoliv my chceme nebo od něj něco potřebujeme. Jinak to neumějí říct. Proto jdu v takových situacích raději dělat jinou činnost – a pak když sám chce kontakt, přijde, dotkne se mě a usměje se. To je jasný kladný signál.
Navíc můžeme narazit na psa, který je traumatizovaný, vystresovaný nebo nějak poškozený špatnými zkušenostmi a jeho reakce mohou být nepřiměřené.
Jsou také situace, kdy je pes rozdivočený hrou a např. při hře kousne dítě. Proto je lepší divočení krotit, aby nedošlo k nežádoucímu chování.
Důležitá doporučení
- Pokud si chcete pohladit cizího pejska, měli byste se majitele zeptat na svolení.
- Cizího psa bychom měli hladit z boku.
- Hlazení po hlavě může pes vnímat jako ohrožení – hlavně od cizího člověka.
- V rámci socializace je ale pro něj kontakt s cizími pejsky a lidmi do určité míry důležitý.
- Pokud ale nechce, pak je nejlepší psa nechat být a dál si ho nevšímat.
- Když vrčí, varuje a vyjadřuje, že se mu něco nelíbí nebo ho může něco bolet.
- Vždy je dobré mít s sebou na vycházkách se psem připravený náhubek, mít pejska pod kontrolou a případně si s sebou pro nenadálé krizové situace brát pepřový sprej!
- Pokud potkáte cizího psa, který reaguje agresivně, rozhodně zachovejte klid a nereagujte stejně jako on. Takový pes obvykle jedná ve strachu. Neprovokujte ho, místo toho se otočte bokem. Schovejte ruce, žádné prudké pohyby a mějte stále přehled o tom, co dělá. Agrese se tím obvykle utlumí.
- Psa za varovný projev netrestejte. Snažte se ho zklidnit nebo přesměrovat jeho pozornost.
- Obzvláště opatrní buďte při kontaktu psa a dítěte. Nikdy je nenechávejte spolu o samotě a sledujte psí signály.