Článek – Život se zvířaty nás učí.

Článek – Život se zvířaty nás učí: Pozorovat, hospodařit a žít šťastný život v rovnováze.

 

Každý, kdo měl někdy domácí zvíře, ví, že péče o něj vyžaduje čas a pozornost. Ať je to mazlíček nebo hospodářské zvíře. Pokud o ně pravidelně pečujeme a dáváme jim vše, co potřebují, odvděčují se nám spokojeností, láskyplnou náklonností i zdravím. A pokud si uděláme čas pozorovat, zjistíme, že nám dávají ještě mnohem víc. Učí nás trpělivosti, radovat se z maličkostí a dobře hospodařit, tak aby mohli žít v blahu a my s nimi.

Co se můžeme naučit od zvířat?
Pravdou je, že zvířata a lidé se od sebe učí vzájemně. Člověk může zvíře vychovávat, pokud jsme ale pozorní, zjistíme, že i my se máme co učit. Zvířata jsou mistry umění, jak žít v přítomném okamžiku, brát věci takové, jaké jsou, užívat si drobností, být spontánní, věrní a spokojení.

Často hledáme své učitele a příklady pro život mezi odborníky, vůdci a politiky po celém světě… A přitom nevidíme, že je máme nadosah ruky.

Stačí se rozhlédnout kolem sebe a vidět, jak se s trpělivostí a láskou starají běžní lidé, podřízení, chovatelé a hospodáři, aby vše fungovalo, jak má. Pokud se nestarají, jejich svěřenci, chov, farma nebo firma neprospívají. A tak se od těch, kteří na nás závisí, učíme. 

V rodné Italské chovatelské stanici našich pejsků,

Jak se můžeme učit?
Jednoduše pozorujme. Můžeme si všímat, jak to chodí v přírodě mezi zvířaty. V jejich společenstvích, v průběhu ročních období. Co právě potřebují? Vše má svůj řád a přirozený chod.

Život v přírodě je nám sice už v mnohém vzdálený, máme však možnost učit se od svých domácích zvířat a čerpat moudrost z jejich chovu. Jak být dobrým chovatelem a hospodářem. Každý den, pravidelně, pozorně a trpělivě. 

Je to jednoduché
Když se hospodář výborně stará o svá zvířata, jsou zdravá, krásná, užitečná a prospívají. Jednoduše mají vše, co potřebují. Jsou šťastná a s nimi i jejich hospodář. A dobře ví, proč to dělá. Jeho svěřenci, jsou na něm závislí a zároveň jsou jeho obživou. Miluje je, a proto první věc, kterou vždy každé ráno udělá, je, že vstane a jde je obstarat a nakrmit. Teprve, když jsou v pořádku, se sám nasnídá. 

My chovatelé ze své zkušenosti dobře víme, že tento způsob péče je moudrý a vede ke spokojenosti. A víme, že se nám zvířata bohatě odmění svým štěstím, které dělá šťastné i nás. A tak vidíme, že tento systém funguje. A to nejen v chovatelství, ale také ve společnosti.

Často si ve své praxi říkáme, kdyby to tak jako mezi námi a našimi zvířaty fungovalo i mezi lidmi. Kdyby naše nadřízené, zastupitele i vládu skutečně zajímalo blaho lidí, pak by skvěle fungovala v praxi i jednoduchá rovnice:
dobrý hospodář = spokojená farma,
dobrá vláda = spokojení lidé.

Protože dobrý hospodář se vždy postará o blaho svých svěřenců a spokojené žití.


„Pes je jediný tvor na světě, který vás miluje více, než sebe sama.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *